Program Grupy Roboczej ds. Statystyki na czas polskiej prezydencji
Polska prezydencja będzie kontynuować prace poprzednich prezydencji i podejmie próbę sfinalizowania prac nad wnioskiem dotyczącym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskiej statystyki ludności i mieszkań (ESOP).
Polska prezydencja jest również przygotowana do rozpoczęcia procedowania następujących dossier:
- Wniosek dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich wskaźników dotyczących nieruchomości komercyjnych (CREI),
- Wniosek dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich statystyk w dziedzinie rybołówstwa (EFAS).
Monitorowane będą również inne rozporządzenia mające znaczenie dla statystyki publicznej.
Polska prezydencja, podobnie jak jej poprzednicy, będzie kontynuować działania na rzecz modernizacji statystyki europejskiej i wzmocnienia Europejskiego Systemu Statystycznego. W tym kontekście za wyjątkowo ważne uznajemy sprawne wdrożenie rewizji rozporządzenia 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej. W tym celu polska prezydencja zamierza stworzyć pole do pogłębionej dyskusji na ten temat i planuje uczynić implementację znowelizowanego rozporządzenia 223/2009 tematem spotkania wysokiego szczebla planowanego na 10-11 kwietnia 2025 roku.
Trio Polska, Dania i Cypr będą przewodniczyć Grupie Roboczej Rady UE ds. Statystyki od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. Polska rozpocznie pracę w styczniu 2025 r., następnie Dania przejmie obowiązki od lipca do grudnia 2025 r., a Cypr dokończy kadencję od stycznia do czerwca 2026 r.
Trio prezydencji będzie ściśle współpracować z członkami Europejskiego Systemu Statystycznego i wszystkimi innymi partnerami. Nasze plany będą opierać się na pracach poprzednich prezydencji i będą miały na celu przyspieszenie prac nad procedowanymi aktami ustawodawczymi, w tym wnioskami dotyczącymi rozporządzeń w sprawie statystyk w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury (EFAS) oraz wskaźników nieruchomości komercyjnych (CREI). Plan jest elastyczny i będzie dostosowywany do postępów w poszczególnych obszarach.
Celem Trio jest zaspokojenie różnorodnych potrzeb użytkowników i wykorzystanie nowych źródeł danych i technologii w celu zapewnienia wysokiej jakości, dokładnych, istotnych i opłacalnych statystyk europejskich zgodnie z Europejskim kodeksem praktyk statystycznych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na minimalizację obciążenia respondentów.
Partnerzy Trio zamierzają również przyczynić się do spójnego wdrożenia zmienionego rozporządzenia 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej, które przewiduje rozszerzenie przepisów dotyczących źródeł danych statystycznych, będąc jednocześnie podstawą do bardziej wydajnego tworzenia statystyk.
Ponadto Trio Prezydencji będzie starało się śledzić rozwój negocjacji w sprawie plików o charakterze niestatystycznym z elementami związanymi ze statystyką - w celu poinformowania środowiska statystycznego i ułatwienia opracowania odpowiedniego stanowiska, jeśli zajdzie taka potrzeba.